Jak nastavit DNS záznamy u domény 3. řádu?
Co v této nápovědě naleznete?
Jak vytvořit doménu třetího řádu?
Jak nastavit DNS záznamy pro doménu třetího řádu?
Doména prvního řádu (TLD – Top-Level-Domain) označuje nejvyšší úroveň adresy. Pro Českou republiku je to například .CZ, pro Slovensko .SK, a mezinárodní varianty zahrnují .COM, .NET apod.
Doména druhého řádu je klíčová část adresy, kterou si vybíráte – obvykle název vaší firmy, projektu nebo zaměření. Například: SMARTEMAILING.cz nebo APPLE.com. Je to hlavní identifikátor vaší online přítomnosti, proto je důležité pečlivě zvolit.
Doména třetího řádu, známá také jako subdoména, rozšiřuje adresu o další úroveň. Může vypadat například jako chrome.google.com nebo newslettery.vasefirma.cz. Subdomény se vytvářejí u domén druhého řádu a využívají se pro specifické účely, jako jsou jazykové mutace webu, rozesílky newsletterů, nebo při správě technických omezení, například u SPF záznamů.
Doporučujeme oddělit reputaci odesílacích domén podle typu e-mailů:
a) transakční,
b) marketingové,
c) e-maily pro double opt-in.
Pro každý typ je vhodné zřídit samostatné domény třetího řádu, například:
- @transakce.vasedomena.cz pro transakční e-maily,
- @obchod.vasedomena.cz pro marketingové e-maily,
- @confirm.vasedomena.cz pro e-maily k ověření (double opt-in).
Tímto způsobem zajistíte, že reputace odesílacích domén zůstane oddělená a nebude negativně ovlivněna různými typy komunikace. Pokud byste vše odesílali z jedné domény druhého řádu (např. @vasedomena.cz), mohlo by to vést ke snížení doručitelnosti e-mailů v důsledku kombinace reputačních faktorů.
Jak vytvořit doménu třetího řádu?
Je potřeba vytvořit tzv. alias domény a také alias pro e-mailovou schránku. Postup si ukážeme na příkladu poskytovatele Wedos. Princip vytvoření aliasu domény je však velmi podobný u většiny poskytovatelů.
Po přihlášení do zákaznické administrace vašeho účtu u Wedosu:
- V hlavním menu vyberte možnost "Webhosting".
- Ze seznamu dostupných hostingů zvolte ten, ke kterému chcete alias přidat.
Následně v bočním menu zvolíte možnost "Aliasy" nebo rovnou přejděte do sekce Aliasy [spravovat aliasy].
Wedos umožňuje mít 3 vlastní aliasy, které máte zdarma. U každého poskytovatele se to opět může lišit. Do kolonky "Nový alias" napíšete název nové subdomény (obrázek níže). Během několika minut bude alias aktivní a můžete s ním dále pracovat, resp. nastavit mu potřebné DNS záznamy.
Pokud chcete mít jistotu, že alias je aktivní, tak na něj doporučujeme poslat testovací e-mail. Tak budete mít jistotu, že alias je aktivní a plně funkční.
Jak nastavit DNS záznamy pro doménu třetího řádu?
Je zapotřebí ve vašem účtu ve SmartEmailingu v záložce Nastavení > Rozesílky > Odesílací adresy > + Nová adresa odesílatele a tam nově vložit e-mailovou adresu s touto doménou a následně potvrdit v doručeném e-mailu potvrzovací odkaz. Díky tomu se vám v záložce Nastavení > Rozesílky > DNS záznamy zobrazí potřebné hodnoty k jednotlivým záznamům, které budete následně nastavovat.
Pokud máte domén více, vyberte v nabídce tu správnou.
Ve vašem účtu u Wedosu pak zvolte záložku "DNS", vyberte doménu, pro kterou budete DNS záznamy nastavovat, a pak zvolte záložku "DNS záznamy".
Jak nastavit CNAME záznamy?
DKIM záznam
Do názvu záznamu vložíte hodnotu z kolonky Výsledný záznam. Pozor, pokud je v nabídce u názvu automaticky vložena doména druhého řádu, z vkládaného názvu ji vymažte, byla by tam dvakrát a záznam by byl nevalidní.
Toto je zásadní rozdíl v nastavení DNS záznamů pro doménu druhého a třetího řádu. Pro doménu druhého řádku vkládáte do názvu hodnotu ze sloupečku Název, u domény třetího řádu používáte hodnotu ze sloupečku Výsledný záznam.
Trackovací doména
U trackovací domény je nastavení úplně stejné jako u DKIM, protože se v obou případech jedná o CNAME záznam.
Jak na nastavení TXT záznamů?
SPF záznam
U SPF záznamu do pole Název se většinou nepíše nic nebo u některých poskytovatelů se vkládá symbol zavináče @. U domény třetího řádu je potřeba vložit alias, který jste si vytvořili.
DMARC záznam
Zelené záznamy ukazují, že je vše v pořádku nastaveno a jsou aktivní. Případně můžete využít nástroj https://dmarcian.com/ a záložku "Tools" v menu, kde si můžete záznam po záznamu ověřit jejich správnost.
V případě, že některý záznam budete mít červeně nebo budete mít potíže s vytvořením aliasu, můžete se na nás obrátit na e-mailu podpora@smartemailing.cz. Jsme tu pro vás.