Proč nepoužívat free e-mailové odesílací adresy?
Co v této nápovědě naleznete?
Založení vlastní domény a e-mailové schránky
Jaké jsou další kroky ve vašem účtu?
Od října 2016 nepodporujeme free e-mailové odesílací adresy od Gmail.com a Yahoo.com. Možná se ptáte, proč tyto adresy nepoužívat. Primárně je to kvůli zvýšení vaší doručitelnosti zpráv ke koncovým klientům/zákazníkům a snížení rizika, že e-maily budou označeny jako SPAM.
Zajímá vás víc? Článek na téma free e-mailové adresy vs doručitelnost si můžete přečíst zde.
Co mám tedy dělat?
Pro odesílání e-mailů nelze použít adresy s doménou Gmail.com nebo Yahoo.com, případně i Centrum.cz, Seznam.cz, Atlas.cz, atd. Je potřeba si založit svou vlastní doménu s hostingem, kde si následně vytvoříte e-mailovou adresu. Poskytovatelů, u kterých si můžete založit svou vlastní doménu je hodně. Nejpoužívanější jsou Wedos, Active 24, Web4u a mnoho dalších.
Založení vlastní domény a e-mailové schránky
Pro naší ukázku použijeme poskytovatele Wedos. Ihned na jeho úvodní stránce si můžete zaregistrovat svou doménu a také ověřit, zda-li neexistuje. Pokud už existuje, budete muset vymyslet jiný název. Název domény použijte takový, který vyjadřuje vaší osobu či obor podnikání. Doména stojí cca 150Kč/rok s tím, že Wedos vám založí i hosting, který je nezbytný právě pro založení e-mailové schránky/adresy (je potřeba si zaplatit hosting No Limit).
Po celém procesu registrace domény s hostingem budete mít své přihlašovací údaje do své administrace (zákaznického účtu), kde následně můžete spravovat vše od FTP, DNS záznamů, domény, hostingu, e-mailové schránky, atd. Stačí se na úvodní stránce Wedosu přihlásit (obrázek níže).
Po přihlášení do vašeho zákaznického centra klikněte v postranním panelu na webhosting. V seznamu hostingů vyberte váš aktivní hosting, který v našem případě bude jirkasvoboda.eu. Zde také uvidíte datum expirace vašeho hostingu. Poté klikněte na název hostingu, který je zvýrazněn modrou barvou (obrázek níže).
Opět v postranním bočním hlavním panelu uvidíte řádek s možností založení nové e-mailové schránky. Po kliknutí na tento řádek si budete moci vytvořit x libovolných adres s vaší doménou např. info@..., podpora@..., jirka@..., reklamace@... atd. kde si pro každou schránku zvolíte i heslo (obrázek níže).
Po vytvoření e-mailové schránky, aby jste si mohli přečíst zprávy nebo zasílat se dostanete prostřednictvím tzv. Webmailu na adrese https://webmail.wedos.net, kde zadáte vaší novou e-mailovou adresu a heslo. Pokud nechcete používat tento e-mailový prohlížeč, můžete nastavit přesměrování na Outlook, Apple Mail, Thunderbird a další. Tento krok je o něco složitější, ale většina poskytovatelů má k dispozici návod, jak na to. Wedos například nabízí návod na přesměrování do Outlooku, více informací naleznete zde.
Jaké jsou další kroky ve vašem účtu?
Po přihlášení do vašeho účtu klikněte v hlavním panelu na záložku Nastavení > Rozesílky > Odesílací adresy > + Nová adresa odesílatele, kde zadáte novou e-mailovou adresu. Na tuto adresu přijde potvrzovací e-mail, ve kterém budete muset kliknout na odkaz pro potvrzení. Tím se ověří, že adresa patří skutečně vám a že nebyla zneužita pro podvodné či SPAM zprávy. Pokud stále používáte některé free e-mailové adresy, doporučujeme je smazat a přejít na adresy spojené s vaší vlastní doménou (obrázek níže).
Při mazání free e-mailových adres, které máte nastavené jako výchozí odesílací, budete upozorněni a vyzváni, abyste vybrali novou primární odesílací adresu. V tomto případě bude nutné zvolit nově vytvořenou adresu s vaší vlastní doménou. Další výhodou používání vlastní e-mailové domény je možnost nastavení DNS záznamů, jako jsou SPF, DKIM a DMARC. Tímto způsobem zvýšíte doručitelnost svých e-mailů a snížíte riziko, že budou označeny jako SPAM. Více o nastavení těchto DNS záznamů najdete zde.